Co to jest zapalenie pęcherza?

Zapalenie pęcherza to powszechnie stosowana nazwa opisująca zakażenie w obrębie dolnych dróg moczowych. Czym tak naprawdę jest choroba i dlaczego nie warto jej lekceważyć? Przyjrzyjmy się problemowi bliżej.


Co to jest zapalenie pęcherza

Być kobietą, być kobietą…

To smutny fakt, że to właśnie my – kobiety, jesteśmy kilkakrotnie bardziej narażone na zakażenie układu moczowego niż mężczyźni. Zapalenie pęcherza moczowego to obok grypy i infekcji grypopodobnych najczęstsza choroba dotykająca kobiet. Wynika to z naszej anatomii, a konkretniej, z długości cewki moczowej. Jest ona nawet czterokrotnie krótsza niż u mężczyzn, a to ułatwia bakteriom przedostawanie się do pęcherza moczowego. Ale po kolei. Zacznijmy od przyczyn zakażenia.

Zła „dobra” bakteria

Przyczyn zapalenia pęcherza jest oczywiście mnóstwo, jednak główną są bakterie E. Coli, zwane też pałeczkami okrężnicy. W jelicie grubym pełnią one pożyteczną funkcję, jednak gdy dostaną się na skórę między pochwą a odbytem, szybko przedostają się do cewki moczowej i do pęcherza, gdzie przylegają do ścianek i zapalenie gotowe. Zapalenia bakteryjne stanowią do 95% wszystkich przypadków.

Boli, swędzi, piecze …

Zapalenie pęcherza czy dolnych dróg moczowych może skutkować:

W przypadku, gdy objawy są bardzo uciążliwe lub gdy utrzymują się przez dłuższy czas, skonsultuj się z lekarzem. Wszystkie te objawy przeszkadzają w codziennym życiu i w normalnym funkcjonowaniu, bo zamiast myśleć o pracy, nauce czy przyjemnościach, skupiamy się na dyskomforcie i przykrych dolegliwościach. Nierzadko zmuszone jesteśmy zrezygnować z pójścia na basen, wyjazdu na weekend, wycieczki rowerowej czy… współżycia z ukochaną osobą. Zapalenie pęcherza potrafi zdezorganizować życie!


Co to jest zapalenie pęcherza